Jarrusatan männän/tiivisteen asennus

Tekninen keskustelu, kun kyseessä ei ole mitään tiettyyn malliin, vaan jotain muuta tekniikkaan liittyvää.

Valvoja: CRSC Hallitus

cossuton
Viestit: 2335
Liittynyt: Ke Elokuu 28. 10:13:20 2002
Paikkakunta: Lohja

Jarrusatan männän/tiivisteen asennus

Viesti Kirjoittaja cossuton » To Helmikuu 24. 12:47:12 2005

Kertokaas arvon veijarit, miten ootte jaarusatulan purkaus ja kasaessa tehny seuraavan homman: männän purku oli helppo homma, jarruletkun reijästä ruuvari ja pari muksautusta kumivasaralla niin mäntä tuli ulos. Sen jälkeen se männänkumitiiviste irti ja homma ok. Nyt kasauksessa tuli ongelma kun yrittää laittaa ensin sen tiivisteen ja sen jälkeen tunkea mäntää paikoileen niin eipä onnistu. Tiivisteen oon rasvannu silikonirasvalla ja mäntää voidellu jarrunesteellä, mutta silti sitä ei saa tungettua tiivisteen läpi niin että tiiviste tulisi sen männän ympärille. Olen yrittäny sekä ensin tiivisteen asennusta ja jälkeenpäin, mutta kumminkaan päin ei onnaa. Eli niksipirkot/asentajat, miten homma siis tulee tehdä?

EDIT: siis tarkennetaan: tiiviste on siis asennettu jarrusatulaan ja mäntä ei mene siitä läpi. Olen myös kokeillut asentaa ensin mäntää ja sitten tiivistettä, mutta eihän se enään sinne männän ja satulan väliin mene :?

ja kyse ei siis ole siitä ohuesta pikku tiivisteestä vaan siitä tiivisteestä mikä estää likaa menemästä männän ulkoreunoille/sylinteriin.

noh, tuliko selväksi?
Jäsen #292

VW Golf GTI -18
MB SLK 320 -00
Ford Fiesta -19

Jaska1
Viestit: 235
Liittynyt: La Marraskuu 8. 19:31:33 2003
Paikkakunta: Oulunsalo,Varjakka city =)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Jaska1 » To Helmikuu 24. 13:07:49 2005

Ootko katsonut menikö se tiiviste oikein päin? Ei muuta kuin rasvaa ja ruuvipenkkiin :D

JesseT
Viestit: 3233
Liittynyt: Ti Joulukuu 11. 13:00:56 2001
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja JesseT » To Helmikuu 24. 13:25:55 2005

Muistan tapauksen hämärästi. Taisin tehdä sen niin, että vedin sen ensin vähän matkaa sen männän päällä. Sitten sen toisen helman sinne satulaan. Ja sitten tuuppaa sen männän sinne satulaan. Viimeiseksi sitten se pölysuojan ulommainen helma siihen männän koloon.
Vaati vähän näppäryyttä.
Escort mk3 + 2x Focus mk1

cossuton
Viestit: 2335
Liittynyt: Ke Elokuu 28. 10:13:20 2002
Paikkakunta: Lohja

Viesti Kirjoittaja cossuton » To Helmikuu 24. 16:54:34 2005

JesseT kirjoitti:Muistan tapauksen hämärästi. Taisin tehdä sen niin, että vedin sen ensin vähän matkaa sen männän päällä. Sitten sen toisen helman sinne satulaan. Ja sitten tuuppaa sen männän sinne satulaan. Viimeiseksi sitten se pölysuojan ulommainen helma siihen männän koloon.
Vaati vähän näppäryyttä.
Tuota itsekkin kokeilin. Vaatii tosiaan näppäryyttä, toistaiseksi en ole onnistunut :?
Jäsen #292

VW Golf GTI -18
MB SLK 320 -00
Ford Fiesta -19

cossuton
Viestit: 2335
Liittynyt: Ke Elokuu 28. 10:13:20 2002
Paikkakunta: Lohja

Viesti Kirjoittaja cossuton » To Helmikuu 24. 18:52:35 2005

Elikkä onnistuihan se vihdoin ja viimein! En oikein osaa sanoilla kuvailla, mutta pölytiiviste kannattaa ensin kietaista männän ympäri ja kääntää vähän ympäri niin asennus onnistuu kuin imurointi. Hieman saa nyplätä mutta ei paljoa. Itseasiassa satula on nyt koottu ja odottelen tässä jahka pääsisin maalailemaan kolme muuta. BTW tuo sprey-maalaus onnistui todella hyvin ja pinnasta tuli yllättävänkin kova ottaen huomioon että laitoin vain kaksi kerrosta sprey-lakkaa. Toivotaan että kestäis seuraavaan myyntiin asti :lol:
Jäsen #292

VW Golf GTI -18
MB SLK 320 -00
Ford Fiesta -19

Vastaa Viestiin