Sierran lukon sarjoittaminen/korjaaminen?

Tekninen keskustelu, kun kyseessä ei ole mitään tiettyyn malliin, vaan jotain muuta tekniikkaan liittyvää.

Valvoja: CRSC Hallitus

Posmo
Viestit: 2397
Liittynyt: Su Huhtikuu 22. 20:22:20 2007
Paikkakunta: Järvenpää

Sierran lukon sarjoittaminen/korjaaminen?

Viesti Kirjoittaja Posmo » La Marraskuu 17. 10:00:14 2012

Kohteena olisi siis Mk. 1 Sierran keskuslukoton oven lukko sillä vanhemmanmallisella avaimella. Onko kukaan sarjoittanut/korjannut tuollaista lukkoa?

Löytyy täysi, todella hyvä lukkosarja, joista yhteen oven lukkoon on joku joskus mennyt väkivalloin sisään. Tähän olisi mukava saada kasattua muista lukoista nykyisille avaimille sopiva versio. "Varaosa-lukkoja" löytyy muutamia kappaleita, joten jos sarjoituksen saa tehtyä muista lukoista osia yhdistelemällä, niin olisi hyvä. Onko kukaan yrittänyt tälläista joskus, ehkä jopa onnistunutkin? Vai kannattaako suosiolla laittaa uusi lukkosarja hakuun?
'86 iS -> Gr.A
'70 Cortina Deluxe –> "GT" –> 2.3 itb
'73 Escort 1300 Sport

TAp
Viestit: 1438
Liittynyt: Ma Tammikuu 7. 21:44:15 2002
Paikkakunta: Mäntsälä

Re: Sierran lukon sarjoittaminen/korjaaminen?

Viesti Kirjoittaja TAp » La Marraskuu 17. 10:36:18 2012

Mimmonen avain siis ?

Olen laitellut Esco Mk1 pieniä lukkoja, eikä se isompi Tane/Granada ole paljoa kummempi, pari niitä purin, helppo homma.

uudempi on vähän erilainen, kaverin 2000 mallin Transittiin sai laitettua uuteen lukkoon vanhalle avaimelle sopivan sarjotuksen, se vaati jo enemmän miettimistä, eikä muistaakseni saa purettua ellei ole oikeaa avainta

Posmo
Viestit: 2397
Liittynyt: Su Huhtikuu 22. 20:22:20 2007
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Sierran lukon sarjoittaminen/korjaaminen?

Viesti Kirjoittaja Posmo » La Marraskuu 17. 11:31:59 2012

TAp kirjoitti:Mimmonen avain siis ?

Olen laitellut Esco Mk1 pieniä lukkoja, eikä se isompi Tane/Granada ole paljoa kummempi, pari niitä purin, helppo homma.

uudempi on vähän erilainen, kaverin 2000 mallin Transittiin sai laitettua uuteen lukkoon vanhalle avaimelle sopivan sarjotuksen, se vaati jo enemmän miettimistä, eikä muistaakseni saa purettua ellei ole oikeaa avainta
Avain on siis "perinteisen" mallinen, eli tuon kaltaisella http://media.caranddriver.com/images/10 ... 20x318.jpg avainosalla. Vrt. uudemman sierran "tappi-mallinen" avain. Voin ottaa kuvia sekä avaimista, että lukoista havainnointia varten, ikinä en ole itse lukkoa avannut, mutta toimintaperiaate ym. on tiedossa, joten uskon suorituvani tuosta jos se on tehtävissä noista lukoista mitä löytyy.
'86 iS -> Gr.A
'70 Cortina Deluxe –> "GT" –> 2.3 itb
'73 Escort 1300 Sport

jat-79
Viestit: 1179
Liittynyt: Ke Toukokuu 21. 19:23:20 2008
Paikkakunta: Ilmajoki

Re: Sierran lukon sarjoittaminen/korjaaminen?

Viesti Kirjoittaja jat-79 » La Marraskuu 17. 13:54:04 2012

Jos saat lukon purettua niin että saat viilattua haittoja, niin diy sarjottaminen ei ole sen vaikeampaa kuin haittojen viilaamista tasalle niin että avain pyörii, kun haluttu avain on pesässä. Mielellään uusi avain, ettei vanha ja kulunu.
Tämä tosin aiheuttaa sen että lukon saa helpommin tiirikoitua auki, pahimmassa tapauksessa ei tarvi kuin ruuvimensselin. Toisaalta vanhanmallin std lukonkin saa kyllä aika helposti auki jos on päättäny sisälle mennä.

Vanhan takkuilevan lukonkin saa korjattua tuolla samalla tavalla.
Mk3 Mondeo stw
Mk1 Fiesta
Mk5 Escort XR3i

wex4
CRSC jäsen 2015
Viestit: 293
Liittynyt: La Kesäkuu 3. 14:24:52 2006
Paikkakunta: 09-area border guard

Re: Sierran lukon sarjoittaminen/korjaaminen?

Viesti Kirjoittaja wex4 » La Marraskuu 17. 14:59:07 2012

Jos sopivat haitat on, niin helppo homma.
Mut ei ne ammattilaiset välttämättä hirveitä ota. Voin susitella Auto-avain Helsingin kalliossa siinä karhupuiston reunalla.
Viimeksi vein 67 suzukin virtalukon ja seuraavana päivänä sain avaimet siihen, maksoin mielelläni 20€ siitä.
Järjen loppuessa, periaatteet alkaa ja periaatteen vuoksi...

TAp
Viestit: 1438
Liittynyt: Ma Tammikuu 7. 21:44:15 2002
Paikkakunta: Mäntsälä

Re: Sierran lukon sarjoittaminen/korjaaminen?

Viesti Kirjoittaja TAp » La Marraskuu 17. 17:46:36 2012

Siirrät vanhasta lukosta haitat samassa järjestyksessä uuteen lukkopesään.
Ainoa rajoitus on, että avaimen pitkittäisurat pitää olla samalla tavoin kun alkuperäisessä, muuten ei voi käyttää toista lukkopesää

Katsot ja merkkaat ylös/kuvaat miten lukon päässä on muovilevy ja jousi yms, sitten ruuvi/mutteri auki ja pesä ulos.

Avain paikallaan kun vedät pesän sylinteristä ulos, sen puutteessa rautalangasta U-mallinen lenkki sisään. Ettei haitat ja jouset lentele :D

Sylinteriksi kannattaa valita se, jossa on sisäpuolellä vähiten kulumauria.

ja sarjotuksesta; kun oikea avain on paikoillaan niin noissa lukoissa haitat on molemmin puolin tasan pesän kanssa.
Kuluneen haitan tilalle voi laittaa vastaavan vähemmmän kuluneen toisesta sarjasta jos on. Ne kuluu vain toisesta päästä uraa, ja kulumattosta päästä voi mitata kun etsii vastaavaa.
Tarkasta myös että jokaisen haitan jousi on ehjä ja paikoillaa, ne hapettuu helpolla.

Popi
Viestit: 5538
Liittynyt: Su Joulukuu 29. 21:31:47 2002
Paikkakunta: Keski-Uusimaa
Viesti:

Re: Sierran lukon sarjoittaminen/korjaaminen?

Viesti Kirjoittaja Popi » La Marraskuu 17. 22:23:40 2012

Noita en oo purkanu/sarjotellu pelkästään puikkoavaimellisia. Käyny luetuttamassa avaimen suutarilla tai paikallisella Fordilla mistä oon saanu myös uusia haittoja (siitä kiitos parille tutulle). Sen jäljeen purkanu lukon ja kasannu numeronmukaisilla haitoilla kun niissä ihan numerot stanssattu haittojen kylkeen. Jos ei hosu niin onnistuu kotikonstein suht kivuttomasti.
Escort, käyttö STw Focus ja Supermoto... :shock: ja toinen
Katoksessa myös https://www.lahdenkattohuolto.fi/ PASKANPUHUJAN myymä Hijazu. Poliisit kerto että autoo myydes voi puhuu paskaa niin paljon ku haluu ja ehtii eikä oo rikollinen!! Hyvä tietää ku myy rojuja ;)

Vastaa Viestiin