1.8 TD suuttimien avautumispaine

Tekninen keskustelu, kun kyseessä ei ole mitään tiettyyn malliin, vaan jotain muuta tekniikkaan liittyvää.

Valvoja: CRSC Hallitus

cosworthman
Viestit: 1181
Liittynyt: Ti Huhtikuu 16. 15:49:07 2002
Paikkakunta: Pinehill

1.8 TD suuttimien avautumispaine

Viesti Kirjoittaja cosworthman » Pe Huhtikuu 16. 23:12:50 2010

Mikä mahtaa olla sierra/P100 ja Mondeo/Escort -90 luvun dieselien suuttimien avautumispaine?

Millaiseen paineeseen tollanen lucas pumppu kykenee?
#350

Jari H
Viestit: 935
Liittynyt: Ti Maaliskuu 18. 16:46:48 2003
Paikkakunta: Kausala

Re: 1.8 TD suuttimien avautumispaine

Viesti Kirjoittaja Jari H » La Huhtikuu 17. 0:47:53 2010

Uutena 150bar. Tosta omasta satkusta mitattiin 130bar kun siihen talvella uudet kärjet vaihdoin.
Ken Duttweiler:
'Turbos are great devices for screwing things up because a little is good and little bit more is better and pretty soon you're in trouble.'

Good enough is not good enough, it has to be done right.

olafu
Viestit: 4825
Liittynyt: To Syyskuu 4. 10:50:07 2003
Paikkakunta: Urjala

Re: 1.8 TD suuttimien avautumispaine

Viesti Kirjoittaja olafu » La Huhtikuu 17. 11:10:32 2010

cosworthman kirjoitti:Millaiseen paineeseen tollanen lucas pumppu kykenee?
Avautumispaine on eri asia kuin ruiskutuspaine. Tosin ruiskutuspaine ei tietääkseni ihan hirveästi nouse avautumispaineen yli "tappisuuttimessa" eli sellaisessa, kuin tuo 1.8:n suutinkin on. Niihin tulee kärkeen neulan noustessa niin iso reikä, että paineen ei ole tarpeen nousta älyttömästi.
Reikäsuuttimessa, eli esim. transitin suorasuihkuissa nousee ruiskutuspaine hyvinkin korkeaksi, syystä että kaikki polttoaine ei ruiskutuksen aikana yksinkertaisesti mahdu suuttimen kärjessä olevista reijistä menemään avautumispaineen suuruisella paineella. Karkeesti sanottuna elementti kuitenkin murjoo aineen väkisin läpi niistä reijistä, jolloin ruiskutupaineet nousee ja samalla pisarakoko pienenee.

Eli: Lucas pumppu kykenee paljon isompiin paineisiin kuin mitä nuo escortin suuttimet tarvii avautuakseen. Joskus tulee väljällä pumpulla kuitenkin ongelmaksi se, että starttikierroksilla pumpun elementit vuotaa kaiken polttoaineen läpi eikä suutin aukea -> ei lähde käymään. Varsinkin lämpimänä ilmenevä ongelma.
Jäsen #606

cosworthman
Viestit: 1181
Liittynyt: Ti Huhtikuu 16. 15:49:07 2002
Paikkakunta: Pinehill

Re: 1.8 TD suuttimien avautumispaine

Viesti Kirjoittaja cosworthman » To Toukokuu 6. 22:46:27 2010

Nyt kun oon mittaillu noita niin kaverin P100:ssa oli noin 130bar ja yhdet mondeon suuttimet hyllystä 150bar
#350

Vastaa Viestiin