joskus vanhan verotuksen aikana pohdin miten jälkiasennusturbon pakokaasumittaukset voisi kiertää käyttämällä polttoaineena metanolin ja risiiniöljyn seosta. No silloin lyötiin lakikirjalla päähän ja todettiin että 'vaihtoehtoisista' polttoaineista kannetaan kymmenkertainen polttoainevero. Nyt tuossa kun lueskelin nykyisiä veroperusteita, niin määrittely on 'auto, jossa käytetään polttoaineena muuta kuin bensiiniä.' ja per päivä siis kannetaan tuo vero.
Tuumin että jos ajelisi kuukauden päivät kesäisin autolla, niin veroa kannettaisiin Fiestasta 900kg/100*0,67€/pv * 30pv + 0,25€/pv*30pv
= 25,89€
ei paha... Vuosittainen ajoneuvovero on 94,90€ maksettuna yhdessä erässä, ja kun itsekin ajattelin neljässä erässä maksaa on summa 114,90€
rekisteröintikatsastus 67€, joten aika hyvin tuo menee päikseen... Ei sitä kuitenkaan tule ajettua harrastepelillä tuon enempiä.
Mielipiteitä?
porsaanreikä autoverotuksessa?
Valvoja: CRSC Hallitus
-
- Viestit: 3488
- Liittynyt: To Joulukuu 6. 21:48:32 2001
- Paikkakunta: Helsinki
-
- CRSC jäsen 2015
- Viestit: 4537
- Liittynyt: Ti Syyskuu 9. 13:19:13 2003
- Paikkakunta: nurmijärvi
-
- Ylläpitäjä
Ei oikein tiedä... olis mielenkiintoista nähdä lakiteksti tjmv... Tarttis varmaankin kysellä AKE:lta. Veikkaan että 'vihertyvää' moottoritekniikkaa voi olla hankala syöttää ihmisille(kuluttajille), jos pelkät verokustannukset on tähtitieteelliset...sierra friikki kirjoitti:toi olis kyllä hienoa jos olis totta.....vai onko se?