Ford Escort 1.1 1982

Muihin Ford malleihin liittyvät keskustelun aiheet.

Valvoja: CRSC Hallitus

Vehje
Viestit: 433
Liittynyt: Ti Heinäkuu 16. 12:35:47 2002

Ford Escort 1.1 1982

Viesti Kirjoittaja Vehje » Pe Tammikuu 16. 20:23:57 2004

:(

Huomenna pitäis käydä hakemassa tollanen peli, kun saatana muija vaihto duunia ja vei auton..

Mistä noi tollaset on yleensä mätiä ja mitä tollasesta pitäis tarkastaa ostaessa, onko jotain kalliita tyyppivikoja?

Saattaa olla melkoinen pyssy :roll:
- Ville

nestori
Viestit: 830
Liittynyt: To Toukokuu 1. 13:33:14 2003
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja nestori » Pe Tammikuu 16. 20:36:58 2004

Mulla oli 1.3cvh -82 escortti, pohjassa pari reikää, ei mitään vakavaa. Takakaaret ja olipa siinä kuskin puolen etukaarikin alaosastaan mätä. Takapuskurin alla olevat saumat näyttää ruostuvan, mutta ne näkee kyllä päälle päin. Tekniikasta en juuri osaa sanoa mitään, paitsi että cvh koneissa on ne kuuluisat nostajat ja nokka mikä kuluu, ja voihan siinä olla vielä se kaikkien rakastama muuttuva kurkkuinen kaasari.

EK
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja EK » Pe Tammikuu 16. 21:34:07 2004

Katso kuskin ja apukuskin jalkatilan etuosan saumasta ja vastaavasti takajalkatilojen takaosan saumasta. Ruostuu juuri noista saumoista sisäpuolelta, koska siinä on sitä bitumimattoa ja jos kosteus pääsee alle niin rupee muhimaan. Kannattaa varmaan vähän tökkiä meisselillä pohjan puolelta. Sitten helmojen takaosat ja varsinkin helman takapääty takalokarin sisäpuolelta. Ovien alareunat on helppo katsoa. Joskus vedenpoistoaukot menevät tukkoon ja ruostuu takaosasta. Takakaaret myös.

mk1turboic
Viestit: 78
Liittynyt: Su Huhtikuu 6. 17:31:56 2003

Viesti Kirjoittaja mk1turboic » Pe Tammikuu 16. 22:36:56 2004

taka runkopalkit jousilautasen lähettyviltä kannattaa myös katsastaa, koska tuppaavat turpoilemaan mukavasti..,ja on v-mäiset korjata.
jäsen #323

Vastaa Viestiin