konkka auton valoille.

Tekninen keskustelu, kun kyseessä ei ole mitään tiettyyn malliin, vaan jotain muuta tekniikkaan liittyvää.

Valvoja: CRSC Hallitus

Ilkka_H
Viestit: 3621
Liittynyt: Ma Joulukuu 10. 15:04:55 2001
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

konkka auton valoille.

Viesti Kirjoittaja Ilkka_H » Ma Huhtikuu 4. 13:45:28 2011

Onko kukaan laittanut kondensaattoria tasaamaan auton jännitepiikkejä, joka säästäisi polttimoita.
Sopivaa konkan arvoa tässä mietin. Ihan H7:lle.
#6
Escort -75

Posmo
Viestit: 2397
Liittynyt: Su Huhtikuu 22. 20:22:20 2007
Paikkakunta: Järvenpää

Re: konkka auton valoille.

Viesti Kirjoittaja Posmo » Ma Huhtikuu 4. 14:19:36 2011

Ilkka_H kirjoitti:Onko kukaan laittanut kondensaattoria tasaamaan auton jännitepiikkejä, joka säästäisi polttimoita.
Sopivaa konkan arvoa tässä mietin. Ihan H7:lle.
Eikö valoja releytetä juuri tuon takia? :?
'86 iS -> Gr.A
'70 Cortina Deluxe –> "GT" –> 2.3 itb
'73 Escort 1300 Sport

Ilkka_H
Viestit: 3621
Liittynyt: Ma Joulukuu 10. 15:04:55 2001
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: konkka auton valoille.

Viesti Kirjoittaja Ilkka_H » Ma Huhtikuu 4. 14:36:37 2011

Ite oon relettä laittanut jännitehäviöiden tappamiseksi, eli orkkisjohdot vain ohjaa relettä. Mutta nyt on kyseessä helppo jännitteen stabilointi.
#6
Escort -75

olafu
Viestit: 4825
Liittynyt: To Syyskuu 4. 10:50:07 2003
Paikkakunta: Urjala

Re: konkka auton valoille.

Viesti Kirjoittaja olafu » Ma Huhtikuu 4. 18:21:51 2011

Paljonko on latausjännite? Kondensaattorilla on huono stabiloida ajovalojen jännitevaihtelua, silloinkin se pitäisi asentaa akun rinnalle. Sulakkeet mäjähtää jos valojen johtoihin laittaa sen kokoisen konkan, että siitä on jotain apua.
Jäsen #606

sierra friikki
CRSC jäsen 2015
Viestit: 4537
Liittynyt: Ti Syyskuu 9. 13:19:13 2003
Paikkakunta: nurmijärvi

Re: konkka auton valoille.

Viesti Kirjoittaja sierra friikki » Ma Huhtikuu 4. 20:51:11 2011

pari kymmentä faradia, voit sammuttaa valot jo hyvissä ajoin ennen pysähtymistä :)
totta puhuen ei sen koon tarvi olla kovin suuri... yleensä jännite piikit ei ole kovin suuria. Suurin ongelma on autojen latausjännitteet,laput edelleen suunnitellaan 12v ja lataus jännitteet on jop a 14,8 v
katot että konkan kesto on jotain yli 16v ja koko pari sataa microfaradia niin auttaa ainakin laturin aiheuttamista häiriöistä.
Ihan tavallisia käyttis foordeja,ja vielä ruosteisia

olafu
Viestit: 4825
Liittynyt: To Syyskuu 4. 10:50:07 2003
Paikkakunta: Urjala

Re: konkka auton valoille.

Viesti Kirjoittaja olafu » Ma Huhtikuu 4. 22:47:05 2011

Mun mielestä 200 mikroa on sellanen kokoluokka, että jos uskoo sen auttavan lamppujen kestoon niin sitten se auttaa. Muuten ei vaikutusta. Kunnollisia johtoja pitkin tulee ne jännitepiikit niin vahvana, ettei 200 mikroa saa niitä vielä vaimenemaan. Joku poppivehjekondensaattori akun rinnalle?

Kannattaa mieluiten jättää kaikki sellaset polttimot hyllyyn, missä lukee "PLUS" tai "EXTRA" tai jotain prosenttilukuja. Ne prosenttiluvut tarkottaa käytännössä sitä, montako prosenttia lyhyempi käyttöikä niissä on.
Umpion tärinä, esim nokkapellin pudottaminen kiinni valot päällä lyhentää heti polttimon käyttöikää.

Jossain oli tutkittu laturin rippelin aiheuttamaa "ulinaa" lampun hehkulangassa, mutta en usko että se ehjän laturin ja akun kanssa aiheuttaa mitään ongelmia. Siihen voi olla jo 200µ konkallakin vaikutusta, koska sen taajuus on aika korkea.

Se latausjännite on kyllä yks iso syypää lamppujen ennenaikaiseen palamiseen. 14 volttia on varmasti ihan riittävä, ellei autolla ajeta pääsääntösesti kovassa pakkasessa kylmästä lähtemällä lyhyttä ajoa.
Jäsen #606

puliukk0
Viestit: 3928
Liittynyt: Ti Toukokuu 16. 22:01:59 2006
Paikkakunta: Helsinki

Re: konkka auton valoille.

Viesti Kirjoittaja puliukk0 » Ma Huhtikuu 4. 22:57:38 2011

Offina heitän, että motonetista piruttain ostin valonvahvistimen golffiin. Kirkastu helvetisti, varsinkin pitkät. (noissa kun ei oo releytetty valoja)

Plussapuolena huomasin, että polttimotkin kestää pidempään, liekö vaikutusta kun tossa on "pehmeä käynnistys" ja syöttää koko aika samaa määrää jännitettä?

Tais 30€ maksaa ja h4 tuplavalo sarjasta saa pari johtoa yhdistämällä normi h4 sarjan mikä vahvistaa pitkät ja lyhyet...
-Talvilintta e30
-S13 200sx SR20DET

Vastaa Viestiin