Scorpion jarrut

Tekninen keskustelu, kun kyseessä ei ole mitään tiettyyn malliin, vaan jotain muuta tekniikkaan liittyvää.

Valvoja: CRSC Hallitus

MikaM
Ylläpitäjä

Scorpion jarrut

Viesti Kirjoittaja MikaM » Ma Lokakuu 25. 22:16:36 2004

Mistä kannattaisi aloittaa vikojen etsiminen kun scorpiossa ei pelaa absit... merkkivalo palaa aina ja sen lisäksi palaa se toinen jarruihin liittyvä valo. tosin se sammuu kun painaa jarrua ja auto on pysähdyksissä.. takajarrusatulat on kyllä ihan finaalissa.. pitääkö samalla vaihtaa myös jarrusylinteri??

takapalat ovat aivan uudet ja edessä pitäisi olla vielä hyvät. mitäköhän tällaisen ongelman korjaus kustantaa itse rävellettynä (ei mitään kokemusta jarruista) ja mitä korjaamolla??

ukormi
Viestit: 8657
Liittynyt: Su Joulukuu 9. 2:28:56 2001
Paikkakunta: Joensuu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ukormi » Ma Lokakuu 25. 22:20:26 2004

#14
Chevrolet Corvette 1978 ( jopa melkein valmis )
Skoda Octavia RS TDI combi 2015

Skorppi
Viestit: 1961
Liittynyt: Pe Joulukuu 7. 18:42:49 2001
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Skorppi » Ti Lokakuu 26. 8:02:35 2004

Fordin huollossa kallista tai todella kallista. Sulla on 90% todennäköisyydellä yksi tai useampia ABS-antureita pimeänä. Antureista halkeavat kuoret ja sen jälkeen ne yleensä hajoavat. Liikkeelle kannattaa lähteä tosiaan siitä että tarkastaa antureiden kunnon.
Corvette C5 Supercharged

- 500whp.net -

Vastaa Viestiin