Päästöongelma

Tekninen keskustelu, kun kyseessä ei ole mitään tiettyyn malliin, vaan jotain muuta tekniikkaan liittyvää.

Valvoja: CRSC Hallitus

Maissi
Viestit: 611
Liittynyt: Ke Kesäkuu 18. 12:14:19 2003

Päästöongelma

Viesti Kirjoittaja Maissi » Ke Heinäkuu 12. 2:39:47 2006

Tekniikkakysymys on, mutten kehtaa sinne tätä laittaa, kun on vielä "vääränmerkkisestä" autosta kyse. Eli auto "tupsuttaa" putkessa, aika kovalla paineella ampuu sellaisia tupsauksia, välillä myös imaisee hieman sisäänpäin jos paperilla kokeilee. Katsastuksessa pomppasi päästöistä; HC lähes 2000 ja O2 yli 13. Sallitut 600 ja 5,0. Mikä helvata sen nyt oikein aiheuttaa?

Kansi on käytetty irti ja pienimuotoiset hionnat tehty pakoventtiileihin, mitään ihmeellisempää ei kannesta löytynyt. 4-pytyn mäntä oli paljon puhtaampi kuin muut männät, eli ilmeisesti on ollut vettä seoksessa? Kannentiiviste oli hieman risana liekkirenkaan kohdalta. Uusi kannentiiviste on tietenkin nyt paikallaan, eikä mikään muuttunut. Venttiilienvälykset on mitattu ja kokeiltu eri välyksiä, ei muutosta "tupsutukseen".

Pähkäiltiin tässä nyt sit loppuillasta sellaista, että onkohan tullut joskus ruuvailtua vahingossa seosruuvia kaasarista ja se täten tekisi sen... onko mahdollista että liian rikas seos tupsauttelee putkessa todella paljon, varmaan 2xsekunnissa? Oli yksi tulppa myös hieman syöpynyt ja ne menee kaikki huomenna vaihtoon. Virranjakajan kannen vaihdoin joskus ennen auton seisontaan laittoa ja tulpanjohdotkin näytti aika tuoreilta. Ei voi muistaa, kun 2vuotta sitten viimeksi autolle jotain tehnyt. Puola mitattiin, ihan normilukemat.

Jos joku yöeläjä tätä lukee ja tulee jotain järkevää mieleen kyseisestä asiasta, niin kirjota ihmeessä, aamulla lukasen tätä ennen kuin lähtee taas masentumaan tallille. Ja jos jotain helpottaa, niin auto on Nissan Sunny 1.6 8V kaasari.

Axeman
Viestit: 244
Liittynyt: Ke Joulukuu 24. 1:24:41 2003
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Axeman » Ke Heinäkuu 12. 8:31:57 2006

Liian kiree nokka-akseli teki meikän Sierrassa ainaki noita samoja oireita.

Tuota tupsauttelua aiheuttaa mun käsityksen mukaan ainaki jos pakovena ei tiivistä kunnolla, kokeilitteko venojen hionnan jälkeen että istukan ja venan sauma on tiivis?

Ja edelleen jos sauma ei oo tiivis nii puristettaessa palamatonta tavaraa vuotaa pakoputkeen joka näkyy kohonneena O ja HC pitoisuuksina.

Tuo nyt ekana tuli mieleen.
#764

Maissi
Viestit: 611
Liittynyt: Ke Kesäkuu 18. 12:14:19 2003

Viesti Kirjoittaja Maissi » Ke Heinäkuu 12. 10:11:08 2006

Kyllä se sen verran tiivis oli, ettei ainakaan neste suostunut saumasta läpi menemään. Nokka-akselikin on vakio, kuten koko muu autokin.

Maissi
Viestit: 611
Liittynyt: Ke Kesäkuu 18. 12:14:19 2003

Viesti Kirjoittaja Maissi » Ke Heinäkuu 12. 14:41:12 2006

Eikä se perhana ruvennu toimimaan uusilla tulpillakaan, ei cossun puolakaan auttanut, ei mikään. Seoksia ruuvailtiin laidasta laitaan, ei mitään apua. Tultiin tulokseen, että kansi on halki 4pytyn kohdalta :/. Ei 100varma sekään asia... Jos kellään/missään ei oo ehjää kantta myytävänä, menee auto/sen osat myytäväksi ja siitä tuleva tuotto menee suoraan lyhentämättömänä cossun korjaamiseen.

sierra friikki
CRSC jäsen 2015
Viestit: 4537
Liittynyt: Ti Syyskuu 9. 13:19:13 2003
Paikkakunta: nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja sierra friikki » Ke Heinäkuu 12. 15:19:52 2006

no niin tähänhän se johtaa.
block
Ihan tavallisia käyttis foordeja,ja vielä ruosteisia

Lukittu