Onko -99 1.6 Zetec äänekäs?

Muihin Ford malleihin liittyvät keskustelun aiheet.

Valvoja: CRSC Hallitus

fsohc
Viestit: 1694
Liittynyt: Ti Kesäkuu 21. 22:51:17 2005

Onko -99 1.6 Zetec äänekäs?

Viesti Kirjoittaja fsohc » Ke Elokuu 23. 0:37:20 2006

Eli eli
Ostettiin tuossa n. 6kk sitten tyttöystävälle käyttöpeliksi -99 vuosimallin 1.6 zetec koneinen escort. Autolla pitäisi olla mittarissa vain n.70tkm ja uskon sen koska kokkolan viescarista ostettu uutena ja huollot teetätetty siellä tuohon kyseiseen kilometrimäärään. Tuohon tuli 6kk moottori&voimansiirtotakuu 150€ omavastuulla ja sitä jouduttiin hyödyntään koska n.3kk ostamisesta huomasin että tuon padan venttiilikoneisto tuntuu pitävän melkoista elämää. Noh liike vaihtoi nostajat tuohon vasta noin 2 viikkoa sitten ja auton tultua kävin innokkaana starttaan auton ja vieläkin venttiilikoneistosta kuuluu melkoinen elämä. Sanoin muijalle että käytä autoa uudestaan liikkeessä ja nyt tänään pari hebbua oli tutkaillut autoa (ei ilmeisesti mekaanikkoja kun ei haalareita ollut heillä päällä) ja todennut että juuri tuohon takuuhuoltoon mennyt 700e edestä osia ja ettei siinä pitäisi mitään vikaa olla. Olivat sanoneet että jättää auto sinne jos pystyy ja että he kuuntelevat sen käyntiä kun moottori on kylmennyt, mutta ei pystynyt jättään kun sillä pitäisi töissä kulkea päivittäin.

Itse olen kuulostellut kylmällä moottorilla, että venttiilikoneiston äänet vaimenee vasta kun kierroksia n. 2000rpm ja ääni ei todellakaan hiljene missään minuutissa vaan olen käytellyt autoa n.5-10min sen käyntiäänen miksikään muuttumatta. Muijan töistä tullessa olen kuunnellut että se olisi jonkinverran hiljaisempi, mutta silti tuo pitää mielestäni todella suurta ääntä. En tiedä, mutta jotenkin tuntuisi että tuon kannessa ei kyllä kunnolla öljyt kierrä tai jotain muuta vastaavaa.

Eli
- Pitääkö muka zetec kone (varsinkin kylmänä) n.3-4 kertaa isompaa metakkaa kuin vanha patarauta limppu ohc?!?
- Jos ostaisin uutena tuollaista auton missä on noin suuret äänet, niin vissiin menisin möykkäämään niin perkeleesti liikkeeseen kaikkien asiakkaiden kuullen vaikka en helpolla hermostu.
- Ääni on siis todellakin niin suuri, että tuollahan hävettää ajaa johonkin kaupanpihalle kun ihmiset katsoo, että millä vitun moottorivikaisella voortinromulla täällä liikutaan.

Pikkaisen että alkoi syljettämään nuo liikkeen tämänpäiväiset kommentit. Huomenna soitan itse tuonne, mutta mikä tuossa kolisijassa voisi olla vikana, kun ne nostajat pitäisi nyt olla vaihdettu uusiinkin kerran? Eikös noista ollut juttua, että joku öljynpaineventtiili tai vastaava olisi joissain vikana, mutta eihän sen muistaakseni pitänyt koskea enää -99 vuosimalleja..

Perkele..tulipa avauduttua :evil: :evil:

Ihan just menee tuo liike & zetec moottorit täysin boikottiin meidän perheessä jos ei parannusta ala tapahtua

Ei ei voi enää käsittää
Ford Fiesta 1.8D '97 - elämää hitaampi käyttis ja sen vastapainona Kawasaki ZX-9R. Ikuisuusprojektiksi venynyt Ford Consul '73

JesseT
Viestit: 3233
Liittynyt: Ti Joulukuu 11. 13:00:56 2001
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja JesseT » Ke Elokuu 23. 8:40:58 2006

Sanos vielä onko perinteinen Zetec-r vai yamahan Zetec-S? Ei sen missään tapauksessa pitäisi oharia enempää ääntä pitää... Nykykoneissa bensasuuttimet pitää yllättävän kovaa tikitystä, tuon äänen varmasti tunnistat?
Escort mk3 + 2x Focus mk1

Hartza
Viestit: 1241
Liittynyt: Pe Joulukuu 27. 21:41:37 2002
Paikkakunta: Salocon Valley #584
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hartza » Ke Elokuu 23. 10:35:07 2006

Sitä minäkin tässä mietin, onko tuo vielä sillä vanhalla hydraulisilla nostajilla oleva vanhemman mallin Zetec, vai uudempi mekaanisilla. Vai onko pellin alla Zetec-s, missä imusarja on koneen etupuolella( tuttu Fiestasta ja focuksesta.

Nuo viimeiset Escortit ovat hieman hämärän peitossa tekniikaltaan...
  • Toyota Corolla 1.4 D4D -06
    Ford Escort mk3 3d 1.3 farmari
    Chevrolet K1500 4x4 pick-up

jive
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja jive » Ke Elokuu 23. 10:52:02 2006

AFAIK Escorttia ei ole tehty muulla kuin Zeta(DOCH) ja Zetec(Zetec 16V) koneilla. Perus hydraulinostajat siis ja uudemman mallin kannella pitäisi olla. Kaverin Mondeo ei kyllä pidä juuri mitään möykkää vastaavalla 1.8 koneella. Koneen raksuna ja säksätys loppui kun vaihdoimme nokkahihnan ja täysin hengettömän kiristimen. Ääni nimittäin ei tullut nostajista vaan hihnasta, joka löysyyttään läpätti koteloon.

Edit jakopää->nokka

fsohc
Viestit: 1694
Liittynyt: Ti Kesäkuu 21. 22:51:17 2005

Viesti Kirjoittaja fsohc » Ke Elokuu 23. 11:56:38 2006

Tuo oli mulle aivan uusitieto, että noita on kahta eri mallia. Kyllä tuo käsittääkseni on ihan "tavallinen" zetec, eli imusarja on moottorin takana (siis zetec-r?). Suuttimethan on tuossa kyllä niin näkyvällä paikalla kuin vain oikeastaan voi olla, mutta mielestäni tuo ääni ei kuulu niistä kun kierrokset tiputtaa n.3000rpm:stä niin ääni ei vaimene. Ainakin olen olettanut että tuossa eivät suuttimet tee työtä ollenkaan ennen jotain 1500rpm:ää kun kierrokset tiputetaan. Yritin aiemmin vähän kuulostella tuota ääntä ruuvarin avulla ja mielestäni tuo ääni tulee jostain imusarjan lähettyviltä, mutta suuttimista se ei tosiaan mielestäni ole. Ainakin nuo ruuta sierran alkuperäiset ja nuo uudet nelireikäiset boschin suuttimet ovat todella paljon hiljaisemmat siinä tapauksessa (tosin ovathan ne hiukan imusarjan "sisällä" joka kyllä varmasti vaimentaa tuota ääntä).

Selasin pikaisesti nettiautoa ja tuossa on 99% varmuudella samanlainen kone (joku 1,6 vuosimallia -98 )
http://image2.nettiauto.com/extra/carim ... dfd000.jpg

Otin lainaan tuollaisen stetoskoopin, pitänee vielä sillä yrittää tänään töiden jälkeen kuulostella tuota moottorin ääntä ja voisin samalla varmistaa tuon moottorin tyypin. Niin kaverin 1,6 focuksen vieressä olen pari kertaa ollut sen käydessä ja en siihen ole mitään huomiota kiinnittänyt, mutta tuosta escortista on jo varmaankin neljä ihmistä varovasti huomauttanut juuri tuosta käyntiäänestä (kukaan heistä ei kyllä omista zetec koneista fordia). Mutta tuossa kaverin focuksessa on sitten ilmeisesti erilainen moottori?

Äänieristeitä tuossa escortin konepellissä ei näyttänyt olevan juuri minkäänvertaa.

Onko noissa ollut mitään ongelmia huonon öljynkierron/paineen kanssa? Pitänee soittaa tuonne fordin huoltoon ja kysyä, että mitä tuohon on tarkalleen tehty kun muija tosiaan toi auton huollosta ja mukana vain kuitti missä oli merkitty nuo nostajat, ei mitään muuta.

*edit*
Soitin juuri tuonne liikkeen huoltoneuvojalle ja hän oli itse ollut kuuntelemassa tuota. Meinasi vaan että auto oli käynyt just niinku fordin pitää käydä. Kysäisin samalla tuosta suuttimien toiminnasta ja huoltoneuvojan mukaan nuo suuttimet ei lopeta tikitystä missään vaiheessa kokonaan siis silloin kun löysää kierroksilta tyhjäkäynnille. Öljynpaineesta totesi vaan, että jos öljynpaineen merkkivalo sammuu normaalisti niin kaikki ok. Hiukan omituiselta kuulostava kommentti mielestäni, eikös tuonkin merkkivalo syty vasta niin pienellä painella, että vauriota saattaa tulla mottiin jo aiemminkin?

Onkohan mulla nyt liian kriittinen kuulo sitten vai?
:? :)
Pitäis käydä koeajaan jotain vastaavaa escorttia jossain liikkeesä. Ei se ostaessa kyllä noin suurta ääntä pitänyt kun lähdin koeajolle, auto oli kyllä juuri ajettu huoltopuolelta myynnin puolelle
Ford Fiesta 1.8D '97 - elämää hitaampi käyttis ja sen vastapainona Kawasaki ZX-9R. Ikuisuusprojektiksi venynyt Ford Consul '73

Hartza
Viestit: 1241
Liittynyt: Pe Joulukuu 27. 21:41:37 2002
Paikkakunta: Salocon Valley #584
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hartza » Ke Elokuu 23. 12:34:34 2006

Vaihtamalla Zeteciin kuuluvat 5W30 öljytkin voivat vaikuttaa, jos siellä on jotain paksua perusöljyä. Tuo Zetecin oma öljy on semmosta litkua että itseäkin hirvittää kaataa sitä koneeseen :)
  • Toyota Corolla 1.4 D4D -06
    Ford Escort mk3 3d 1.3 farmari
    Chevrolet K1500 4x4 pick-up

fsohc
Viestit: 1694
Liittynyt: Ti Kesäkuu 21. 22:51:17 2005

Viesti Kirjoittaja fsohc » Ke Elokuu 23. 12:40:07 2006

Hartza kirjoitti:Vaihtamalla Zeteciin kuuluvat 5W30 öljytkin voivat vaikuttaa, jos siellä on jotain paksua perusöljyä. Tuo Zetecin oma öljy on semmosta litkua että itseäkin hirvittää kaataa sitä koneeseen :)
Ilmeisesti 5W30:t pitäisi siellä olla, jos ei joku kesämies ole sitten huollossa tyrinyt. Pitäisiköhän kokeilla vaihtaa ne Valvolinen öljyt tuohon, ne mistä kysyin tuolla toisessa topicissa ja olit näemmä vastannut siihen? Ei olisi kyllä kallis kokeilu
Ford Fiesta 1.8D '97 - elämää hitaampi käyttis ja sen vastapainona Kawasaki ZX-9R. Ikuisuusprojektiksi venynyt Ford Consul '73

teme_l
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja teme_l » Ke Elokuu 23. 19:04:04 2006

etsi joku toinen harmaa kantinen zetec ja vertaa siihen?

Ainakin omassa 2.0 165tkm ajetussa on varsin kovat äänet olleet koko sen reilun 30tkm mitä olen sillä ajellut.. samoin muutama muukin zetec joita olen kuullut ovat pitäneet varsin kovaa tsäktätystä. Ja onhan tuosta aikaisemminkin täällä puhuttu ja silloin toteamus oli että pitää kovaa ääntä ja enpä ole sen myötä itse asiaa juuri murehtinut, etenkin kun muissa kuulemissani sama homma. Tiedä sitten josko olisi minullakin tuo hihna, mutta ainakin hihna oli juuri vaihdettu ku hommasin...

Pappacosworth
Viestit: 414
Liittynyt: To Tammikuu 8. 21:01:37 2004
Paikkakunta: Koskenkorva

Viesti Kirjoittaja Pappacosworth » Ke Elokuu 23. 22:39:01 2006

Anopin auto ainakin pitää kovaa ääntä lämmityksen aikana, niinkuin pakosarja vuotais, toisioilmajärjestelmän takia. Se on toki -94 1.6
Focus ST 2014, Honda Africa Twin DCT 2016 (Fiesta ST 2019)
https://texelectric.webnode.fi/

Vastaa Viestiin