Välitetty startti?

Tekninen keskustelu, kun kyseessä ei ole mitään tiettyyn malliin, vaan jotain muuta tekniikkaan liittyvää.

Valvoja: CRSC Hallitus

ajomies
Viestit: 43
Liittynyt: Ke Kesäkuu 8. 22:08:25 2005

Välitetty startti?

Viesti Kirjoittaja ajomies » Ma Elokuu 28. 17:13:53 2006

Mitä tarkoitetaan ohc:n välitetyllä startilla? Millä tavalla se on erillainen? Onko se tarkoitettu jotenkin tehokkaimmille koneille?

Sultzi
Viestit: 4858
Liittynyt: Ti Syyskuu 14. 21:01:09 2004
Paikkakunta: Kalvola

Viesti Kirjoittaja Sultzi » Ma Elokuu 28. 17:15:29 2006

Hammasrattailla vähennetään kierroksia, väännön kasvaessa. Esim. kireisiin vaparikoneisiin, joissa kovat puristukset. Eli ankkuri pyörii kovempaa kuin bendix. Taitaa olla yleensä hoidettu planeettapyörästöllä tuo välityksen muutos?

ajomies
Viestit: 43
Liittynyt: Ke Kesäkuu 8. 22:08:25 2005

Välitetty startti?

Viesti Kirjoittaja ajomies » Ma Elokuu 28. 17:23:09 2006

Okei! Mut onks tommosella mitään hyötyä ohc:n turbo koneessa? Jossa on n. 250-300hv.

sierra friikki
CRSC jäsen 2015
Viestit: 4537
Liittynyt: Ti Syyskuu 9. 13:19:13 2003
Paikkakunta: nurmijärvi

Re: Välitetty startti?

Viesti Kirjoittaja sierra friikki » Ma Elokuu 28. 18:36:23 2006

ajomies kirjoitti:Okei! Mut onks tommosella mitään hyötyä ohc:n turbo koneessa? Jossa on n. 250-300hv.
jos pyörität sitä ajaessa niin sitten on hyötyä.
mutta eipä juuri muuten.
välitetyn startin edut ovat parempi vääntö pienemmällä massalla ja tilalla.
sun matalapuristeinen moottori lähtee varmasti käyntiin normaalilla ehjällä startilla.
korkea puristeisissa moottoreissä tästä on jo hyötyä.
omassa 4x4 moottorissa sen käyttäminen on välttämätöntä koska startin tila on ahdas.
Ihan tavallisia käyttis foordeja,ja vielä ruosteisia

vordson
Viestit: 1756
Liittynyt: Pe Helmikuu 10. 11:34:05 2006
Paikkakunta: Hesa - stadika

Viesti Kirjoittaja vordson » Ma Elokuu 28. 19:15:51 2006

tarvitset välitetyn ns. tehostartin, jos 3 kohtaa seuraavista täyttyy:

pyöritettävä massa on suuri
purituksia reilusti
sytkäennakkoa rutosti
lämmin kone ja takomännät (kylmänä pyörii ilman tehostarttia)
ahdas ja kuumuudelle altis paikka
omaat sopivan määrän euroja :wink:


muuten selviät orkkispyörittimellä, kuten sierrafriikki mainitsikin.

jos päädyt tehostarttiin eikä vempele vieläkään jaksa lämpimänä startata, lisää erillinen sytkäkatkaisin :shock: eli pata pyörimään tehostartilla ja sitten käännät sytkän päälle niin käynnistyminen helpottuu :green:

varmasti toisilla on muitakin ehdotuksia ja konsteja, mutta tää toimii mulla.
Ei Tbo, Ei Nos, vapari sierra 2wd -11,1/210, 0-100 3,2s kadulla. Alastaro 0-100km/h 2,9sek ja huiput 210mph jos pää kestää

PowerUp
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja PowerUp » Ti Elokuu 29. 10:31:42 2006

Vanhoissa pitkäiskuisissa dieseleissä käytetään monesti noita vaihteistolla olevia startteja, jotta moottoriin saataisiin puristuksia tarpeeksi vikkelään. Näitäkin startteja on nähty kahta eri mallia. Planeetalla ja normi vaihteistolla. Ensimmäinen on se harvinaisempi.

Viritysmoottoreissa, joissa on korkeat puristukset, tuo vaihteisto säästää starttia, kun moottori käyntiin yrittäessään potkia takaisin. Jos moottori lähtee ongelmitta käyntiin normi startilla, niin en näe käytännön hyötyä alkaa vaihtamaan vaihteistolliseen. Tietenkin, jos startteja alkaa hajoamaan läjäpäin, niin silloin tuo on kokeilemisen arvoinen idea, mutta bensiini-viritys-moottoreissa tuskin tullaan lähestymään dieselin parikymppisiä puristussuhteita.

Joskus on isoihin metsäkone-dieseleihin jouduttu noita vaihtamaan kun ei täällä keski-suomen siperiassa jaksa startti pyörittää lämmittämätöntä moottoria tarpeeksi vikkelään.

JesseT
Viestit: 3233
Liittynyt: Ti Joulukuu 11. 13:00:56 2001
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja JesseT » Ti Elokuu 29. 11:09:37 2006

Taitaa aika suuri osa ihan vakiostarteista olla välitettyjä nykyään. Ainakin kaikki etuveto Fordien startit ja ei montaa kymppiä maksa fordin tiskiltä.
Escort mk3 + 2x Focus mk1

Fullspeed
Viestit: 787
Liittynyt: Ke Kesäkuu 2. 11:02:19 2004
Paikkakunta: Kajaani

Viesti Kirjoittaja Fullspeed » Ti Elokuu 29. 21:26:04 2006

PowerUp kirjoitti:Viritysmoottoreissa, joissa on korkeat puristukset, tuo vaihteisto säästää starttia, kun moottori käyntiin yrittäessään potkia takaisin.
No empä tiiä, takasin potkimisen takia on mullaki menny välitys palasiksi, ei kestä muovirattaat miesten pakkasella varsinkaan. Diseleistä löytyy kyllä rautarattaita. Suorassa startissa vähempi liikkuvia osia, mut jos ei jaksa pyörittää niin sitte ei.
*Volvo 960
Sierra Cosworth 4x4 ´90

PowerUp
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja PowerUp » Ti Elokuu 29. 21:32:41 2006

Fullspeed kirjoitti:
PowerUp kirjoitti:Viritysmoottoreissa, joissa on korkeat puristukset, tuo vaihteisto säästää starttia, kun moottori käyntiin yrittäessään potkia takaisin.
No empä tiiä, takasin potkimisen takia on mullaki menny välitys palasiksi, ei kestä muovirattaat miesten pakkasella varsinkaan. Diseleistä löytyy kyllä rautarattaita. Suorassa startissa vähempi liikkuvia osia, mut jos ei jaksa pyörittää niin sitte ei.
Ainoa värkki, missä meikä on nähnyt muovirattaat, on ollut ruohonleikkurin moottori :shock:

On mennyt säästäminen kyllä hieman oudoksi, kun starteissakin nykyään muoviset rattaat..

Tossa oli puhetta joskus about. vajaa 10v sitten, kun eräs paikallinen jannu laitto Ford Mustangiin hieman enemmän jenkaa, niin moottori potkaisi pari starttia *askaksi. Tämän jälkeen vaihtu vaihteistolliseen ja muistaakseeni sillä startilla kesti sen aikaa kun tuosta mustangista kuulin..

olafu
Viestit: 4825
Liittynyt: To Syyskuu 4. 10:50:07 2003
Paikkakunta: Urjala

Viesti Kirjoittaja olafu » Ti Elokuu 29. 23:33:18 2006

Yleensä se planeetan runko on muovia, eli se missä "pikkurattaat" on kiinni, joka pyörittää bendixiä. Muuten kaikki metallia. Se muovirunko todennäköisesti on se hajoava osa sitten noissa vaihteistoissa. Yhtäkään hajonnutta välitystä ei vielä ole tullut eteen, vaikka käsieni kautta on kulkenut useita kymmeniä planeettavaihteistolla olleita startteja. Kuluneita kyllä muutamia.

Uudemmissa starteissa on muuten kestomagneettimoottori, eli siis samanlainen niinkun tuulilasinpyyhkimessä.
Jäsen #606

Sultzi
Viestit: 4858
Liittynyt: Ti Syyskuu 14. 21:01:09 2004
Paikkakunta: Kalvola

Viesti Kirjoittaja Sultzi » Ke Elokuu 30. 16:35:05 2006

Jonka takia käytetäänkin juuri alennusvaihteistoja, eihän kestomagneetti millään ole samantehoinen kuin sähköisesti tuotettu.

Fullspeed
Viestit: 787
Liittynyt: Ke Kesäkuu 2. 11:02:19 2004
Paikkakunta: Kajaani

Viesti Kirjoittaja Fullspeed » Ke Elokuu 30. 22:34:53 2006

olafu kirjoitti:Yleensä se planeetan runko on muovia, eli se missä "pikkurattaat" on kiinni, joka pyörittää bendixiä. Muuten kaikki metallia. Se muovirunko todennäköisesti on se hajoava osa sitten noissa vaihteistoissa. Yhtäkään hajonnutta välitystä ei vielä ole tullut eteen, vaikka käsieni kautta on kulkenut useita kymmeniä planeettavaihteistolla olleita startteja. Kuluneita kyllä muutamia.

Uudemmissa starteissa on muuten kestomagneettimoottori, eli siis samanlainen niinkun tuulilasinpyyhkimessä.
Niin tosiaan, tarkotin aurinkopyörää enkä planeettapyöriä.
*Volvo 960
Sierra Cosworth 4x4 ´90

fsohc
Viestit: 1694
Liittynyt: Ti Kesäkuu 21. 22:51:17 2005

Viesti Kirjoittaja fsohc » To Elokuu 31. 0:15:35 2006

vordson kirjoitti: jos päädyt tehostarttiin eikä vempele vieläkään jaksa lämpimänä startata, lisää erillinen sytkäkatkaisin :shock: eli pata pyörimään tehostartilla ja sitten käännät sytkän päälle niin käynnistyminen helpottuu :green:

varmasti toisilla on muitakin ehdotuksia ja konsteja, mutta tää toimii mulla.
Ohjelmoitavalla ruiskulla&sytkällä voi sitten tehdä yhden "starttikohdan" karttoihin joilla saa padan käyntiin varmasti
Ford Fiesta 1.8D '97 - elämää hitaampi käyttis ja sen vastapainona Kawasaki ZX-9R. Ikuisuusprojektiksi venynyt Ford Consul '73

UU-PEE
Viestit: 74
Liittynyt: Ma Heinäkuu 29. 9:59:14 2002

Viesti Kirjoittaja UU-PEE » Pe Toukokuu 2. 8:39:41 2008

Haulla löyty tömmönen vanha aihe koskien välitettyä starttia, joka myös omasta vanhakopasta löytyy, joten jatketaan vähän aihetta.

Lyhyestä virsi kaunis: Käykö solenoidiks "minkä vaan Fordin perusstartin" solenoidi? Vai pitääkö alkaa metsästämään varaosanumeroo tms.

jjs
Viestit: 6490
Liittynyt: To Maaliskuu 14. 19:56:45 2002
Paikkakunta: Nummela

Viesti Kirjoittaja jjs » Pe Toukokuu 2. 17:20:15 2008

Boschilaisessa on periaatteessa 4 eri solenoidia:
-kiinni kolmella ruuvilla, litteä liitin herätteelle.
-kiinni kolmella ruuvilla, pyöreä liitin
-kiinni kahdella ruuvilla, litteä liitin
-kiinni kahdella ruuvilla, pyöreä liitin

Kiinnitysruuvien määrä ratkaisee sopivuuden, muuten voi sovittaa.
Sierra RS Cosworth mkI Gr.A & Escort Mexico -73
GT40 mkI Competition Coupe FIA-HTP & Road Coupe

UU-PEE
Viestit: 74
Liittynyt: Ma Heinäkuu 29. 9:59:14 2002

Viesti Kirjoittaja UU-PEE » Ma Toukokuu 5. 8:15:33 2008

jjs kirjoitti:Boschilaisessa on periaatteessa 4 eri solenoidia:
-kiinni kolmella ruuvilla, litteä liitin herätteelle.
-kiinni kolmella ruuvilla, pyöreä liitin
-kiinni kahdella ruuvilla, litteä liitin
-kiinni kahdella ruuvilla, pyöreä liitin

Kiinnitysruuvien määrä ratkaisee sopivuuden, muuten voi sovittaa.
Jeps, Tämä selveni itellekkin tuossa käytännössä viikonloppuna. Eli solenoidi kenttiläisen pikkustartista heittämällä paikalleen, liitin vaihtoon ja homma toimii.

Vastaa Viestiin