öljynjäähdyttimen letkut

Tekninen keskustelu, kun kyseessä ei ole mitään tiettyyn malliin, vaan jotain muuta tekniikkaan liittyvää.

Valvoja: CRSC Hallitus

turbiiniriesa
Ylläpitäjä

öljynjäähdyttimen letkut

Viesti Kirjoittaja turbiiniriesa » Ti Lokakuu 19. 20:48:30 2004

eli olis tarkotus lai uudet letkut öljynjäähdyttimelle ja samalla siirtää öljynsuodatin toiseen paikkaan.millasia letkuja ootte käyttäny,ku noi mitkä tuolla on ovat ku yhtä puuta ja siten hankala sijotella noita hiluja minnekkään.minkä kokosta putkee ja miten ootte liittimet päähän kiinnitäny.ei ilmeisesti mitään klemmari patentteja.
entä onko kellään erikseen öljynjäähdyttimelle lähdöt ja sitten sitten taas suodattimen tilalle tukelevy josta lähdöllä suodatinjalkaan ja sieltä takasi.
Viimeksi muokannut turbiiniriesa, Ke Lokakuu 20. 7:01:00 2004. Yhteensä muokattu 3 kertaa.

janneke
Viestit: 1109
Liittynyt: Ma Maaliskuu 24. 16:21:15 2003
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja janneke » Ti Lokakuu 19. 21:04:43 2004

Mulla on hiflexissä teetetyt prässiliitos letkut ja hyvin toimii :) Viel ku ahdin toimis samoin :D

Mulla on vaan ryöstälaippa siinä ja hyvin mahtu sellanen kapee mallinen suodatin sinne. Suodattimessa tosin kannattaa olla venttiili ettei pääse öljyt sitte valumaan alas.

turbiiniriesa
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja turbiiniriesa » Ti Lokakuu 19. 21:16:11 2004

paksuako letku oli?tuli jo hommattua toi suodatinjalka ja tukelevy joten siirrän suodattimen toiseen paikkaan.
Viimeksi muokannut turbiiniriesa, Ti Lokakuu 19. 23:41:07 2004. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

sierra friikki
CRSC jäsen 2015
Viestit: 4537
Liittynyt: Ti Syyskuu 9. 13:19:13 2003
Paikkakunta: nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja sierra friikki » Ti Lokakuu 19. 22:00:52 2004

muistathan laittaa letkut oikein päin lauhduttajalle.
sisään alhaalta ja ulos ylhäältä
Ihan tavallisia käyttis foordeja,ja vielä ruosteisia

turbiiniriesa
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja turbiiniriesa » Ti Lokakuu 19. 23:45:08 2004

sierra friikki kirjoitti:muistathan laittaa letkut oikein päin lauhduttajalle.
sisään alhaalta ja ulos ylhäältä
hmmm....mulla on jäähdyttäjässä samassa sivussa sisään- ja ulostulo vai tarkotitko tuosta tukelevystä lähdöt :roll:
Viimeksi muokannut turbiiniriesa, Ke Lokakuu 20. 6:59:29 2004. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

ukormi
Viestit: 8657
Liittynyt: Su Joulukuu 9. 2:28:56 2001
Paikkakunta: Joensuu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ukormi » Ke Lokakuu 20. 0:02:43 2004

En tuosta tiedä mutta eikös se ole öljynjäähdytin?

No joo, pilkunnuss*ja iski taas :D
#14
Chevrolet Corvette 1978 ( jopa melkein valmis )
Skoda Octavia RS TDI combi 2015

turbiiniriesa
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja turbiiniriesa » Ke Lokakuu 20. 7:10:30 2004

korjaahan nyt sinäkin sierrafriikki toi kauheen mokas>tuli sut harhaanjohdateltua väärään sanavalintaan,mä jo tein niin ja laitoin korjaten ton lauhduttimen>jäähdyttimeksi :wink:

asiaan eli toi letkun halkasija kiinnostas ja tarviiko toi suodatin olla tossa öljynjäähdyttimen menoletkun välissä jos se sijotetaan eri paikkaan vai voiko sen siirtää sillä suodattimen tilalle tulevan tukelevyn(ukormi korjaa jos väärä sana) avulla,jossa lähdöt päätyssä erikseen letkuille.
eli meno- ja paluuletkut erikseen jäähdyttimelle ja suodattimelle.vai kärsiikö öljynpaineet liikaa.mulla korkeepaine öljypumppu.

Sodfor
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja Sodfor » Ke Lokakuu 20. 20:00:18 2004

sierra friikki kirjoitti:muistathan laittaa letkut oikein päin jäähdyttäjälle.
sisään alhaalta ja ulos ylhäältä
Kuis se tolleenpäin on....?

toniwe
Viestit: 1074
Liittynyt: To Heinäkuu 11. 7:47:00 2002
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja toniwe » Ke Lokakuu 20. 20:17:20 2004

Joo kannattaa vaikka käydä teettää hiflexissä tai vastaavassa kunnon letkut.. nimimerkillä klemmareiden keston joskus kokeillut :?

turbiiniriesa
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja turbiiniriesa » Ke Lokakuu 20. 20:24:10 2004

onkos tammesterissa sopivaa firmaa joka sopuhintasestii tekis.täytyy varmaan ruveta puhelin luetteloa selaileen.

toniwe
Viestit: 1074
Liittynyt: To Heinäkuu 11. 7:47:00 2002
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja toniwe » Ke Lokakuu 20. 20:34:11 2004


sierra friikki
CRSC jäsen 2015
Viestit: 4537
Liittynyt: Ti Syyskuu 9. 13:19:13 2003
Paikkakunta: nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja sierra friikki » Ke Lokakuu 20. 20:57:31 2004

en muuten korjaa....eikös modet ole sitä varten valvomassa keskusteluja että ne korjaa kirjoitus virheet :D :D :D :D ...ukormi töihin siitä,...... :D

jäähdyttäjälle pitää öljy tulla ala reunasta sisään jotta jäähdytin täyttyy kokonaan ja ylä reunasta sitten poistutaan takas järjestelmään.
sillä estetään ilmalukkojen muodostuminen öljynjäähdyttimen sisään
Ihan tavallisia käyttis foordeja,ja vielä ruosteisia

janneke
Viestit: 1109
Liittynyt: Ma Maaliskuu 24. 16:21:15 2003
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja janneke » Ke Lokakuu 20. 22:01:09 2004

Noi letkujen päät on 3/4" kierteillä. Mut letkun halkasijasta en tiiä, tos on kuva josta saa ehkä jotain osviittaa.

http://www.kolumbus.fi/janne.niemimaa/letkunlotkut.jpg

turbiiniriesa
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja turbiiniriesa » To Lokakuu 21. 7:22:28 2004

joo noita klemmaripatentteja tässä kohtaa epäilinki,täytyy kysellä hiflexiltä noita.joo on se niin hyvä ku ei tarvi välittää miten paljo tulee kirjotusvirheitä tai muut ei aiheeseen liittyvää ni aina tulee oikasu.joten eiku jatketaan huuhaan kirjottelua pysyy modien tsemppi hyvässä vireessä ku kokajan saa olla valppaana :lol: :lol:

sierra friikki
CRSC jäsen 2015
Viestit: 4537
Liittynyt: Ti Syyskuu 9. 13:19:13 2003
Paikkakunta: nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja sierra friikki » To Lokakuu 21. 8:06:43 2004

TuunaavaAmis kirjoitti:Noi letkujen päät on 3/4" kierteillä. Mut letkun halkasijasta en tiiä, tos on kuva josta saa ehkä jotain osviittaa.

http://www.kolumbus.fi/janne.niemimaa/letkunlotkut.jpg
hmmmm asennuksessa on jotain moitittavaa,
mitenkä se ilma pääsee pois sieltä ylä laidasta.
tämähän on vain teoriaa mutta voit todeta sen jos huomaat että
jäähdyttimen pinta ei ole tasa lämmin kun ajat kesäkuumalla.
Ihan tavallisia käyttis foordeja,ja vielä ruosteisia

turbiiniriesa
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja turbiiniriesa » To Lokakuu 21. 10:19:44 2004

mites toi mielestäsi pitäis asentaa?eli tarvisko toi jäähdyttäjä kääntää pystyyn sillai et toinen lähtö alhaalla ja toinen ylhäällä.ainaki muutamia nähnyt tollai "vaaka-asennossa"ku tuunaavalla amiksella eli molemmat lähdöt samalla korkeudella.tollai mullakin on ollut paitsi et noi lähdöt yläpuolella.mitäs mieltä muut ovat asiasta :roll:

SLEI
Viestit: 2740
Liittynyt: Su Tammikuu 27. 19:47:06 2002
Paikkakunta: Otalampi

Viesti Kirjoittaja SLEI » To Lokakuu 21. 10:48:17 2004

Jos ilmaa järjestelmän eikä pumppu koskaan pääse hotasemaan ilmaa öljyn joukoon niin ei kai sillä ole väliä miten päin on, märkäsumppu systeemi tuskin pysyy ikuisesti ilmattomana.
Jos kummatkin putket on yläreunassa niin sillonhan se ilma pääsee pois, mutta jos lähtö on ylä- ja tulo alareunassa niin ilma pakenee parhaiten.
4x4 -91 Cossu ikuisuus? projekti
Sierra STW 2.0 16-V Turbo
Sierra 4x4 -90 DOHC "Kossu"
Sierra 4x4 -90 DOHC STW
Sierra -92 DOHC Ghia
Sierra 1.3 GL -84 Stockmann turbo
SLEI ät netti.fi

toniwe
Viestit: 1074
Liittynyt: To Heinäkuu 11. 7:47:00 2002
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja toniwe » To Lokakuu 21. 10:53:39 2004

Pitäsköhän sitä itsekkin sit kääntää pystyasentoon oma..
Onko tästä todellista etua?

Ilpo
Viestit: 640
Liittynyt: Pe Joulukuu 7. 18:29:33 2001

Viesti Kirjoittaja Ilpo » To Lokakuu 21. 11:49:06 2004

Tossa muutama kuva omasta ratkaisusta:

http://www.kolumbus.fi/ilpok/escort/cooler1.jpg
http://www.kolumbus.fi/ilpok/escort/cooler2.jpg
http://www.kolumbus.fi/ilpok/escort/cparts.jpg

Suodatin on siis siirretty uuteen paikkaan ja tähän uuteen jalkaan on liitetty ryöstölaippa jäähdytintä varten. Kenno on pystyssä mutta on noita näkynyt vaakatasossakin, omalla kohdalla sijoittelun ratkaisin tila. Letkut on Hi-Flexin jotain 1-lankaista hydrauliikkaletkua, pitäisi kestää nämä paineet ja lämpötilat ongelmitta useamman vuoden. Sanoivat että pitää olla tuommoista "langallista" letku, tavallinen letku ei kestä vaan menee lämmöstä löysäksi ja pullahtaa pois liittimestä.
Vihellys Ja Pauke - Virityspaja

toniwe
Viestit: 1074
Liittynyt: To Heinäkuu 11. 7:47:00 2002
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja toniwe » To Lokakuu 21. 11:55:09 2004

Hyvät kuvat ilpolta, noista selvii jo aika hyvin.
Ilpo kirjoitti:Sanoivat että pitää olla tuommoista "langallista" letku, tavallinen letku ei kestä vaan menee lämmöstä löysäksi ja pullahtaa pois liittimestä.
Voin yhtyä tähän kokemuksella :cry:

sierra friikki
CRSC jäsen 2015
Viestit: 4537
Liittynyt: Ti Syyskuu 9. 13:19:13 2003
Paikkakunta: nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja sierra friikki » To Lokakuu 21. 12:17:37 2004

On mahdolista asentaa jäähdytin vaaka asentoon silloin letkut tulee sijoittaa ylä asentoon.paras tapa kuitenkin on laittaa se pysty asentoon silloin täytös öljy tulee alhaalta ja työntää öljyä edestä poispäin.
Ongelma ei ole ilmaus öljynjäähdyttäjässä vaan kaasut tai oikeastaan öljystä kerääntyneet kaasut.
nämä muodostavat "ilma lukon" joka siinä tapauksessa jos jäähdytin on asennettu väärin niin kerääntyvät odottamaan liikkeelle lähtöä.
lisäksi jos jäähdyttäjässä on ilmaa niin jäähdyttäjän teho laskee
.
On olemassa teoreetinen vaara hajoittaa moottori, kun jäähdyttäjän termostaatti aukeaa kesken rasituksen ja kaasupallo lähtee kiertoon aiheuttaen hetkellisen voitelu katkoksen.

Tämä asia on tuttua (hydrauliikka) työn puolesta.
Ihan tavallisia käyttis foordeja,ja vielä ruosteisia

turbiiniriesa
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja turbiiniriesa » To Lokakuu 21. 13:54:26 2004

juu tossa ilpolla hyvät kuvat ja toi ryöstölaipan tohon jalan ja suodattimen väliin on ihan harkintaan laitettava idea.

Sodfor
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja Sodfor » To Lokakuu 21. 13:59:22 2004

do diin... selvispä tuokin homma.... :wink:

Hena
Viestit: 1409
Liittynyt: Ti Huhtikuu 9. 16:42:19 2002

Viesti Kirjoittaja Hena » To Lokakuu 21. 16:54:03 2004

Minkäslainen merkitys on noilla letkujen pituuksilla? Itsellä ei ainakaan tuo suodattimen siirtojalka mahdu kovinkaan lähelle ja öljynjäähdyttimellekin tulee aikamoinen matka.
Toyota Supra TT

turbiiniriesa
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja turbiiniriesa » To Lokakuu 21. 18:01:31 2004

mulla letkun mitta jäähdyttimelle 1.2metriä ja toinen samalainen takasi. siihen menoletkun väliin meinaan tuon suodattimen jalan laittaa.ei noilla matkoilla ainakaan ole ongelmia esiintyny.

potsi
Viestit: 125
Liittynyt: Ma Maaliskuu 31. 6:29:45 2003

Viesti Kirjoittaja potsi » Pe Lokakuu 22. 9:04:17 2004

Suodattimelle tulevan ryöstäjän letkujen pituuksien, kiinnityksien ja kulmien kanssa kannattaa ottaa huomioon, että eivät jää jännitykselle. Ja varsinkin sillain, että eivät "työnnä" suodatinta auki.

Tiedän kaksi henkilöä, jolla on jäänyt ralli kesken kun on tullut öljyt pihalle tuon takia.
Jäsen 488

turbiiniriesa
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja turbiiniriesa » Pe Lokakuu 22. 20:27:45 2004

toikin hyvä pitää miellessä :roll: tänään tuli letkut hankittua ja huomenna menen niitä asenteleen.
Viimeksi muokannut turbiiniriesa, Su Lokakuu 24. 22:17:27 2004. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

turbiiniriesa
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja turbiiniriesa » Su Lokakuu 24. 23:15:54 2004

tollanen tuli siitä väännettyä.
suodatin

cologne
Viestit: 174
Liittynyt: Ke Tammikuu 8. 14:44:30 2003
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja cologne » Ke Joulukuu 22. 14:56:32 2004

pitäskö suodatin olla ennen vai jälkeen jäähdytintä
Fix Or Repair Daily
------------------------------------------------------------
Ford Taunus 17m -66 2.3 V6 automatic
Ford Mondeo -97 1.8 Turnier

turbiiniriesa
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja turbiiniriesa » Ke Joulukuu 22. 15:54:22 2004

eiköhän se ennen pidä olla,ni ei paskotu jäähdytin.

Vastaa Viestiin