Flektit nelikkodokkiin

Muihin Ford malleihin liittyvät keskustelun aiheet.

Valvoja: CRSC Hallitus

Zipi
Viestit: 761
Liittynyt: To Syyskuu 22. 22:39:30 2005
Paikkakunta: Imatra
Viesti:

Flektit nelikkodokkiin

Viesti Kirjoittaja Zipi » To Toukokuu 10. 10:18:41 2007

Mistä ootte Flektejä hommailleet dokki Sierroihin? Kattelin tuolta Motonetistä ja hiukkasen sekavaa päätellä mikä olisi oikea... Motonetin listan mukaan dokkiin kuuluisi 7 lapaiset pöhöttimet, mutta alkuperäiset on aina olleet miun dokeissa 5 lapaisia. Eihän noilla lapojen määrillä tietysti mitään merkitystä ole, kunhan vaan koko täsmäisi että saisi helposti vaihtaneeksi...

Myöskin paikalliset varaosaliikkeet on ihan pihalla siitä mikä flekti sinne kuuluisi... Ehdottavat vain cossuun tarkoitettuja. En ole vielä kysynyt alkuperäisen hintaa Fordilta, mutta tarttee sekin tässä tänään vielä selvittää.
Kulkineet:
Focus '02 (kesäkäyttis)
Sierra '91 Sedan nelikkodokki (talvikäyttis)
+X kpl tekeytymässä olevia projekteja

hilteri
Viestit: 1043
Liittynyt: To Maaliskuu 4. 20:06:31 2004
Paikkakunta: pohjois-suomi

Re: Flektit nelikkodokkiin

Viesti Kirjoittaja hilteri » To Toukokuu 10. 10:47:14 2007

Zipi kirjoitti:Mistä ootte Flektejä hommailleet dokki Sierroihin? Kattelin tuolta Motonetistä ja hiukkasen sekavaa päätellä mikä olisi oikea... Motonetin listan mukaan dokkiin kuuluisi 7 lapaiset pöhöttimet, mutta alkuperäiset on aina olleet miun dokeissa 5 lapaisia. Eihän noilla lapojen määrillä tietysti mitään merkitystä ole, kunhan vaan koko täsmäisi että saisi helposti vaihtaneeksi...

Myöskin paikalliset varaosaliikkeet on ihan pihalla siitä mikä flekti sinne kuuluisi... Ehdottavat vain cossuun tarkoitettuja. En ole vielä kysynyt alkuperäisen hintaa Fordilta, mutta tarttee sekin tässä tänään vielä selvittää.
mikset laita ihan vaan alkuperäisiä, löytyy purkusierroista helposti.selviät helpoimmalla ja halvemmalla.ps. mullakin yks dokin flektipaketti joutilaana..

SLEI
Viestit: 2740
Liittynyt: Su Tammikuu 27. 19:47:06 2002
Paikkakunta: Otalampi

Viesti Kirjoittaja SLEI » To Toukokuu 10. 11:24:08 2007

Minun mielestä alkuperäisiä ei kannata laittaa, minulla ne on ainakin ollut enemmän tai vähemmän jumissa kaikki. MUTUna heittäisin että DOHC kansiongelmat johtuu juuri siitä ettei alkuperäiset flektit täällä pohjolassa juuri koskaan pyöri ja sitten kun niitä tarvittaisiin ne on jumissa.
Pistä yksi yleismalli ja sen kokoinen, että ylettyy sopivasti reunoihin ja saa näppärästi kiinni. Kytket siihen kontaktiin, joka kytkeytyy aiemmin tai vaihdat uuden vain yhdellä kontaktilla varustettuun. Mikäli sulla on ilmastointi tai muuten runsaasti lämpökuormaa niin ehkä sitten tarvitaan kaksi, mutta en ihan heti usko, että alkuperäiset pärjäisi uusille matalille monilapaisille.
4x4 -91 Cossu ikuisuus? projekti
Sierra STW 2.0 16-V Turbo
Sierra 4x4 -90 DOHC "Kossu"
Sierra 4x4 -90 DOHC STW
Sierra -92 DOHC Ghia
Sierra 1.3 GL -84 Stockmann turbo
SLEI ät netti.fi

SeppoJJ
Viestit: 580
Liittynyt: Ti Toukokuu 31. 4:26:26 2005
Paikkakunta: Tampere & Virrat

Viesti Kirjoittaja SeppoJJ » To Toukokuu 10. 11:42:39 2007

Oma kokemus vahvistaa flektien vaikutusta dohcin kansivikoihin. Nimittäin silloin aikanaan kun ostin tuon dohcin, testasin samantien flektien kunnon ja olivat molemmat jumiutuneet ilmeisesti autoliikkeessä seisoessaan. Tilalle vaihdettiin yksi monilapainen flekti ja ilman pienintäkään kansivikaa on menty nyt jo pitkälle yli 300tkm.
Jäsen #1114
Kayttöauto: BMW 320d M-Sport '03
Harrasteato: Sierra Cosworth 2wd '89
Ex-autot: Sierra Cosworth 4x4 '92 MYYTY, Sierra 2wd Cosworth-look, Sierra Cosworth '87, Sierra DOHC '89

Zipi
Viestit: 761
Liittynyt: To Syyskuu 22. 22:39:30 2005
Paikkakunta: Imatra
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Zipi » To Toukokuu 10. 11:51:38 2007

Joo käytiin tässä Imatran seudulla isän kanssa kattomassa viisi nelikkodokkia ja kahdesta oli toinen flekti kantturassa lopuissa molemmat... Ja kahdessa oli kansiremppa edessä kun tiiviste oli jo korkannut.

Voishan tuota tietysti yhden isommankin sinne ihan hyvin laitella... Tarttee nyt suunnitella, on meinaan nuo normi flektit sen hintaisia että saattaisi päästä huokeammallakin kun laittaisi yhden ison.

ps. Nyt kaikki dokin omistajat tarkastamaan pyöriikö flektit... Kun pyöräytätte propellia, niin sen kuuluisi jäädä hetkeksi pyörimään eikä kanittaa samantien. Toiset on niin jumissa että saa käsineenkin ihan tosissaan vääntää ennen kuin pyörii... Kesä tulloo... :lol:
Kulkineet:
Focus '02 (kesäkäyttis)
Sierra '91 Sedan nelikkodokki (talvikäyttis)
+X kpl tekeytymässä olevia projekteja

ukormi
Viestit: 8657
Liittynyt: Su Joulukuu 9. 2:28:56 2001
Paikkakunta: Joensuu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ukormi » To Toukokuu 10. 12:08:59 2007

Aiemmin omistamassani nelokkodokkilaisessa oli myös toinen flekti täysin jumissa. En silloin tutkinut rakennetta mutta ainakin cossusta nuo flektien moottorit saa kokonaan purettua. Saako dokkilaisen flektit samalla tavalla palasiksi? Ei olisi kovin suuri homma putsata moottoreiden sisustat ja laakerit niin että flektit taas olisivat toimintakunnossa.
#14
Chevrolet Corvette 1978 ( jopa melkein valmis )
Skoda Octavia RS TDI combi 2015

jeddah
CRSC Jäsen 2021
Viestit: 2561
Liittynyt: Ti Helmikuu 22. 21:47:47 2005
Paikkakunta: Kärkölä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jeddah » To Toukokuu 10. 12:42:33 2007

Mun DOHCilaisen flektit itsessään toimivat, tosin toinen ainakin oli vaihdettu joskus, mutta kummankin liittimet olivat hapettuneet pilalle ja toisen johdot olivat poikki. Väittäisinpä, että ne kannattaa myös tarkistaa....

t5
Viestit: 292
Liittynyt: La Marraskuu 6. 10:35:53 2004
Paikkakunta: stadi

Viesti Kirjoittaja t5 » To Toukokuu 10. 16:52:34 2007

Ja sitteku vielä laittais jäähdyttimen termostaatti anturin matalammalla lämpötila arvolla ja yksi nopeuksisen niin käviskin ne molemmat moottorit ja aikasemmin niin ei hirttäis laakerit kiinni.

mjh
Viestit: 59
Liittynyt: Ti Maaliskuu 16. 22:47:21 2004
Paikkakunta: haapavesi/oulu

Viesti Kirjoittaja mjh » To Toukokuu 10. 18:38:39 2007

Omassa dokissa punainen anturi paikoillaan, olikohan 1.8TD koneeseen tarkotettu, ja hyvin toimii. Kytkee muistaakseni jossain 95 asteen paikeilla ensimmäisen flektin, joten ei anna lämpöjen nousta juuri ollenkaan.
Ford Sierra 4x4 DOHC -90

Planet
Viestit: 1492
Liittynyt: Ti Helmikuu 26. 23:08:03 2002
Paikkakunta: Lohja

Viesti Kirjoittaja Planet » To Toukokuu 10. 22:50:53 2007

Itse vaihdoin aikoinaan dokkilaiseen sen kakkos (vähemmän pyörivän) flektin romikselta ostettuun, tais olla alunperin fiestasta.
En enää muista minkä vuosimallin pelistä oli. Ainoastaan liitin oli erilainen. Varmaan saattais escorteistakin löytyä sopivia.
Jäsen #387
Ford Sierra Cosworth 2wd
Mondeo mk4,5 wagon

Zipi
Viestit: 761
Liittynyt: To Syyskuu 22. 22:39:30 2005
Paikkakunta: Imatra
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Zipi » La Kesäkuu 2. 17:26:31 2007

Tuli tänään rassattua kolmet dokin flektipaketit kuntoon... Joskaan yksikään moottori ei ollut ihan totaalijumissa, mutta aika tahmeita kuiteskin.

Alkuperäisissä moottoreissa on kahdet reijät josta pystyy suihkuttelemaan rasvaa moottorin sisälle. Aikansa vaan pyörittelee ja rasvaa, niin kummasti notkistuu. Sitä en sitten tiedä kestääkö tälläisen herkistysoperaation vaikutus pidempäänkin, mutta tuleepahan nyt testattua.

Se peltikehikko tuntuu olevan helposti rustuvaa sorttia ja samalla tämän operaation tiimellyksessä tuli käytyä kehikotkin läpi ja maalattua uudestaan.

Ja tuntuisi siltä että melkoisen monesta Fordista käy flektien moottorit dokkiin... Ainakin vuosimalli seitkyt jotain 1.1 Fiestan flektin moottori istahtaisi ihan nätisti ja jos ei jaksa, niin ei välttämättä tarvinne edes ropelia vaihtaa vaikka onkin vähän pienempi. Jos joku tietää muitakin varmoja tärppejä niin kertoilkaa ihmeessä, sillä romiksilta ja purkuautoista noita saa edullisesti. Uudet Flektit on sikahintaisia varsinkin kun niitä pitäisi laittaa kaksi kappaletta jos suunnilleen orkkismallisena haluaa pöhöttimet pitää.

Yhden flektipaketin yksi moottori näkyi olevan peräisin jostain muusta kulkineesta kun moottorin ympärille oli tehtaan jäljiltä hitsattuna peltilevy... Joku oli sitten leikkaillut peltilevyn pyöreäksi ja porannut siihen kolme reikää joista läpipulteilla normaaleihin kiinnityksiin. Eli joistain muistakin vehkeistä saanee flektin moottorin pienellä askartelulla.

Lopputuloksena sanoisin että pienellä huoltamisella nuo flektin moottorit voinee kestää kunnossa pitkään... Kannattaa välillä purkaa flektipaketti pois ja rasvata, niin voisin veikata ettei tarttee uusista moottoreista parin kolmen vuoden välein maksaa itseään kipeäksi. Orkkismoottoreista lähtee muuten se takalaakerin pölysuojamuovi irti josta voi sitten yrittää saada rasvaa menemään laakerille asti. Sen enempää itse moottori ei sitten purkaudukaan ilman väkivaltaa.

Ja jos laiskottaa, niin ilman flektipaketin purkamistakin voinee onnistua alhaalta päin öljyä moottorin sisälle ruiskimaan, sillä ne holot moottorin rungossa on luonnollisesti alaspäin. Tämä siis jos flektit eivät vielä ole jumissa, vaan kysymys "normaalista" huoltotoimenpiteestä... Jumit on varmastikin miellyttävämpi notkistaa moottorit irrallaan.
Kulkineet:
Focus '02 (kesäkäyttis)
Sierra '91 Sedan nelikkodokki (talvikäyttis)
+X kpl tekeytymässä olevia projekteja

MouTine
Viestit: 9717
Liittynyt: Pe Joulukuu 7. 13:07:45 2001
Paikkakunta: Länsirannikon aikuisviihdekeskus
Viesti:

Viesti Kirjoittaja MouTine » La Kesäkuu 2. 19:42:08 2007

Riippuu toki flektin / flektien käyttöasteesta miten paljon pyörii ja kuinka tarvitaan. Itse en hakisi enää käytettyä romikselta kuin kokeilu mielellä. Eihän kukaan laita käytettyä vesipumppuakaan?
Nykyiset:
'14 E500 Coupe

Ollut joskus:
'07 CL63 AMG V8
'04 Mondeo V6
'04 SLK55 AMG V8
'01 Maxima V6
'00 Passat V6
'99 S80 I6
'00 300M V6
'97 Lumina V6
'02 Omega V6
'97 Mondeo V6
'05 CLK55 AMG V8
'94 A8 V8
'00 CLK55 AMG V8
'92 850i V12
'96 Mustang SVT Cobra V8
'92 TownCar V8
'78 Capri V6 BOA Cosworth
'77 Capri V6

CosworthPower
Viestit: 1938
Liittynyt: Ma Tammikuu 30. 8:04:01 2006
Paikkakunta: Siinä se on turun ja salon välissä...
Viesti:

Viesti Kirjoittaja CosworthPower » La Kesäkuu 2. 19:49:47 2007

Ite ainakin ruiskutin vaseliinia sinne juureen ja hyvin pelittää...Aikasemmin lähtivät kyllä pyöriin mut meteli oli korvia hivelevä... :shock:
Johan sen sanoi Henry Ford:"Se vaatii vain oikean asenteen." No multa puuttuu nyt asenne ja aika, eikä näin ollen ole Fordeja talossa...:cry:
#1349

Zipi
Viestit: 761
Liittynyt: To Syyskuu 22. 22:39:30 2005
Paikkakunta: Imatra
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Zipi » Su Kesäkuu 3. 10:09:56 2007

MouTine kirjoitti:Riippuu toki flektin / flektien käyttöasteesta miten paljon pyörii ja kuinka tarvitaan. Itse en hakisi enää käytettyä romikselta kuin kokeilu mielellä. Eihän kukaan laita käytettyä vesipumppuakaan?
Jokainen toki tyylillään ja lompakon mukaan (sekä tietysti sen kulkineen mukaan millaista on pimppaamassa), mutta mielestäni toimiviakin flektin moottoreita kannattaa silloin tällöin huoltaa ettei tule jumeja. Silloin ei tarttee romikseltakaan flektejä etsiskellä. Näin ainakin dokin kanssa koska kysymyksessä on tyyppivika.
Kulkineet:
Focus '02 (kesäkäyttis)
Sierra '91 Sedan nelikkodokki (talvikäyttis)
+X kpl tekeytymässä olevia projekteja

Vastaa Viestiin